Jak zwalczyć cellulit?

Cellulit – czym jest i jak mu przeciwdziałać?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż tworzy się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak umie skutecznie zburzyć zadowolenie ze swojego wyglądu. Problem cellulitu dotyka niemalże wszystkich kobiet i jest niełatwy do rozwiązania. Jakie są zatem efektywne sposoby na cellulit? Czy zmagania z pomarańczową skórką można wygrać, zażywając tabletki na cellulit? A głównie – czym w ogóle jest cellulit i dlaczego stale nęka kobiety?

Wróg pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia zaś oznacza niewłaściwe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Nieprawidłowość ta pojawia się głównie u kobiet, ze względu na obecność estrogenu w ich organizmach. To obecnie zbyt dużą ilość estrogenu posądza się o wywoływanie zjawiska cellulitu. Pojawić się on może już w okresie dojrzewania, lub krótko po nim, a zwiększyć się w czasie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one sprawiają, że jest to tak uciążliwe zaburzenie. Bo cellulit, choć niegroźny i zazwyczaj bezbolesny, jest dosłownie brzydki. Jego widocznym rezultatem jest zmiana obszaru skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem staje się pofałdowana i nierówna.

To aktualnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem.

Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie prezentuje się dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Oprócz tego, wiele kobiet zgłasza także dodatkowe dolegliwości związane z posiadaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Toteż od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują znaleźć metody na to, jak się uwolnić od cellulitu. Wśród opracowanych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit dotyczy większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym czasie życia. Niektóre panie mogą wszakże pochwalić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już istniejący cellulit da się zmniejszyć, a nawet zupełnie zwalczyć. Aby to osiągnąć, ale też, by unikać powstania cellulitu, warto jest poznać powody jego pojawiania się.

Powodem o największym dla zjawiska lipodystrofii sensie, wydają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, działa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego powodu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych, tworząc obrzęki. Mikro krążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. Tym sposobem dochodzi do powstania cellulitu.

Skłonność do tworzenia się cellulitu może być dziedziczona.

Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można możliwość do tworzenia się żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na powstawanie cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej. Gdy praktykujemy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w stosunku do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i wywołuje zwiększenie zastoju płynów w tkankach. W zupełności słusznie od razu nasuwa się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak uwolnić się od cellulitu, jest uprawianie sportu, lub przynajmniej prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najskuteczniejszych. Innym powodem tworzenia się cellulitu, może być niewłaściwa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przydarza się nawet osobom bardzo szczupłym, zazwyczaj jednak tyczy się tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze metody na pozbycie się cellulituget slim cellulite

Jeśli chodzi o to, jak wyzbyć się cellulitu, pomysłów jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich skuteczności nie potwierdzają żadne specjalistyczne badania, to wiele kobiet chwali sobie rezultaty ich używania. Nie brakuje też udowodnionych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.

Zabiegi na cellulit

Cechują się dość dużą efektywnością w redukcji cellulitu. Wykorzystuje się do ich celu wszelkiego rodzaju technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, jednak mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

Masaż antycellulitowy

Polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a potem masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają za zadanie polepszenie krążenia, która wpłynie na redukcję cellulitu.

Tabletki na cellulit

Jako że cellulit to zmiana znajdująca się nie na powierzchni skóry, ale pod nią, analizując różne działania, mające za zadanie jej wyeliminowanie, należy wziąć pod uwagę też działanie od wewnątrz organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na polepszenie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie niebezpiecznych procesów, skutkujących pojawieniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wesprą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

Domowe sposoby na cellulit

Zalicza się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

Dieta

Stosując dietę na cellulit, przede wszystkim należy się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Zaleca się zatem ograniczyć liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, częściej sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

Sport

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, polepsza się krążenie w żyłach, co również ma wpływ na redukcję cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.