Kolagen – czym jest i czemu służy?

Białko młodości – kolagen na stawy.

Bóle i sztywność stawów, nieprzyjemne ukłucia, dyskomfort w czasie poruszania się, uczucie „ciężkości” nóg i rąk – tego rodzaju objawy wskazują na problemy ze stawami. Niestety, choroby stawów to dość masowa i dotykająca wielu osób przypadłość. W zmaganiu z nią pomóc może kolagen.

Kolagen – czym jest i czemu służy?

Kolagen to białko, główny budulec tkanki łącznej w ciele ludzkim. Najczęściej można słyszeć o kolagenie w okolicznościach skóry, jej wyglądu i kondycji. Nic dziwnego, ponieważ to kolagen jest odpowiedzialny za elastyczność i sprężystość tkanki skórnej, a jego brak – za pojawianie się pierwszych zmarszczek i zwiotczeń. Jednak białko, jakim jest kolagen, występuje nie tylko w skórze ludzkiej. Bierze też zasadniczy udział w powstawaniu stawów i ścięgien. Z tego względu problemy stawów najczęściej wynikają, mniej lub bardziej bezpośrednio, z niedoborów kolagenu. Ponadto, proteina ta jest zawarta w tkance tworzącej blizny, rogówkę oka, na powierzchni tętnic, w tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył, składa się także na powstawanie kości. Pełni zatem wiele istotnych funkcji w ludzkim organizmie, na których nierównowagę i upośledzenie może wpłynąć jej niedostatek.

To, co może opisać kolagen, to nietypowy profil aminokwasowy, o dużej zawartości glicyny i proliny. Tłumne procesy aminokwasowe które wpływają na powstawanie kolagenu w organizmie, wymagają obecności witaminy C. Jej niewystarczające stężenie powoduje zablokowanie syntezy kolagenu, co po jakimś czasie powoduje chorobę, jaką jest szkorbut. Popularne postrzeganie szkorbutu jako skutku niedoboru witaminy C jest więc nie do końca trafne. Choroba ta, charakteryzująca się uszkodzeniami warstwy naskórka i błon śluzowych, jak również bólami mięśni, stawów i kości, kruchością tych ostatnich, wypadaniem zębów, niejednokrotnymi samoistnymi krwawieniami, jest bezpośrednią reakcją organizmu na brak odpowiedniej ilości kolagenu, który nie może być wytworzony z powodu niedostępności witaminy C. Widzimy więc, jak wielką rolę odgrywa nie tylko kolagen na stawy, ale też na wiele innych narządów i układów człowieka. A także, jak straszliwe spustoszenie jest w stanie przynieść za sobą jego niedobór.

Wykorzystanie kolagenu

Odkrycie właściwości proteiny noszącej nazwę kolagenu, oraz zbadanie wielorakiej roli, jaką pełni w ciele ludzkim, pozwoliło na zastosowanie jej w leczeniu i kosmetologii. Kolagen naturalny na stawy, jak i kolagen wykorzystywany do produkcji innych suplementów, pozyskiwany jest zwykle z organizmów żywych (wyróżnia się kolagen rybi, bydlęcy, wieprzowy). Kolagen stosowany jest w medycynie estetycznej – równie dobrze w chirurgii plastycznej, jak i na przykład w chirurgii oparzeń, jest bowiem środkiem przyspieszającym odnowę warstwy naskórka. Ma zastosowanie również w wytwarzaniu substytutów warstwy naskórka.

Kolagen wchodzi w skład wielu preparatów, w szczególności kremów. Co interesujące, używa się go także w przemyśle spożywczym, między innymi do produkcji żelatyny. Nie ma żadnych zastrzeżeń do spożywania kolagenu – jako jeden ze składników żelatyny, występuje w dużej ilości produktów spożywczych. Jego właściwością jest całkowita hipoalergiczność. Wyżej wymieniona charakterystyka kolagenu jest przyczyną tego, że znalazł on wykorzystanie także w produkcji różnego rodzaju suplementów diety. Ukazuje się wśród nich między innymi jako kolagen na stawy, ale nie jest mało też preparatów, wykorzystujących jego dobry wpływ na witalność, zdrowie i wygląd skóry.

W jakim celu kolagen na stawy w proszku?Kolagen na stawy

Liczne badania uzasadniły, że specyfiki farmaceutyczne, które zawierają kolagen na stawy, korzystnie wpływają na naturalne procesy zachodzące wewnątrz organizmu, polegające na syntezie kolagenu. Dzieje się
tak ponieważ dostarczają wystarczającą liczebność składników, składających się na konstrukcję struktury stawowej. Faktem stwierdzonym naukowo jest, że przyjmowanie kolagenu wywiera terapeutyczne działanie na problemy z osteoporozą i zapaleniem stawów. Kolagen naturalny na stawy ma wpływ na zwiększenie gęstości kości i ich mineralizację, a jednocześnie pozwala obniżyć uczucie bólu który wynika ze przekształceń w chrząstce stawowej. Uzupełnienie kolagenem przeciwdziała doprowadzeniu do jego niedoborów w organizmie, wpływających na pomnażanie stanów zapalnych stawów, czy choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przemyśle farmaceutycznym, kolagen na stawy dostępny bywa w różnorakiej formie – tak tabletek, kapsułek, jak również w postaci sproszkowanej. Skład suplementów bazujących na kolagenie, zwykle jest porównywalny. Przy zakupie wskazane jest jednak zwracać uwagę, aby dany preparat, oprócz kolagenu, zawierał jednocześnie witaminę C, która w naturalny sposób sprzyja jego przyswajalności i pobudza organizm do jego dodatkowej produkcji. Kolejnym kluczowym składnikiem suplementów z kolagenem jest glukozamina, która wchodzi w skład macierzy chrząstki stawowej.

Kolagen, zawarty w farmaceutykach, to naturalny i niegroźny dla człowieka środek. Decydując się na kolagen na stawy w proszku, można przyjmować go w formie rozpuszczonej, przykładowo z lubianym koktajlem, smoothie, czy też z kawą, co wydaje się lepsze od łykania tabletek. Najważniejsze pozostaje jednak działanie kolagenu i jego korzystny wpływ na wiele fukcji organizmu.

Kolagen na stawy opinie

Kolagen na stawy szczyci się ogromną popularnością w gronie
osób, które kiedyś narzekały na bóle i utrudnienia ze stawami, wśród sportowców, których stawy są wyjątkowo wystawione na urazy, jak też wśród wszystkich tych, którzy po prostu chcą zadbać o zdrowie i sprawność swoich stawów i przyjmują kolagen zapobiegawczo. W internecie znaleźć możemy wypowiedzi dużej liczby ludzi uradowanych z używania tego środka, czy to w zwalczaniu problemów stawowych, czy też w zapobieganiu im.

Kolagen na stawy opinie korzystne gromadzi najczęściej wśród blogerów propagujących aktywny i zdrowy tryb życia.

Nie bez wpływu na nie pozostaje epizod, że działanie kolagenu nie jest sprowadzone jedynie do poprawy funkcjonowania stawów. Jako białko będące głównym budulcem skóry, kolagen jest odpowiedzialny także za jej stan, wygląd i kondycję. Skóra odżywiona kolagenem, to skóra na dłużej zatrzymująca swoją delikatność, elastyczność, sprężystość – jednym słowem młodość. Stosowanie kolagenu to zatem nie tylko wybór zdrowia, ale też wybór dłużej trwającej młodości i sprawności.